Równouprawnienie na drodze

Na ulicach powinno znajdować się miejsce zarówno dla pieszych jak i dla rowerzystów.
Stworzenie miejsc dla tych grup jest celem m.in amerykańskiej koalicji “Complete the Streets” oraz organizacji Strong Towns, której przewodniczący, Charles Marohn zajął się analizą projektów takich właśnie “pełnowartościowych” ulic.

Solidny przykład

Aby zaprezentować jak nie należy budować dróg przeznaczonych dla wszystkich uczestników ruchu, Marohn przedstawił plan jednej z ulic swojego rodzinnego miasta. “College drive” przecina rzekę i prowadzi z centrum na peryferie miasta, a jej natężenie ruchu jest umiarkowane. Opierając się na założeniach “Complete the Streets” postanowiono,że ulica powinna być dwupasmowa, posiadać chodnik, ścieżkę rowerową oraz pas zieleni. Z pozoru wszystko brzmi idealnie.

Asfaltowa pustynia

Specjalista przyjrzał się planom, które wydawały się zawierać wszystkie odpowiednie elementy. Analizując i mierząc każdy element drogi uzyskujemy pas mający 31 m szerokości ( w jego skład wchodzi dwupasmowa droga, pas zieleni z oświetleniem – 4 metry, bulwary – 3 metry po obu stronach, droga rowerowa oraz chodnik – łącznie 5 metrów). Takie wymiary przypominają bardziej autostradę, na którą w mieście nie ma zapotrzebowania. Ponad to taka inwestycja wiąże się z ogromnymi kosztami. Sumując koszty budowy rond, towarzyszących drodze, miasto musiało by przeznaczyć 4,34 mln. dolarów.

Korzystne cięcia

Aby plan drogi pokrywał się z faktycznymi założeniami “kompletnej ulicy” nie potrzeba wiele.
Zrezygnowanie z drogi dwujezdniowej na rzecz jednojezdniowej z dwoma pasami przyniesie wiele korzyści. Rozdzielenie pasów ruchu wysepkami po pierwsze ułatwi przechodzenie na drugą stronę (co wpływa na wzrost poziomu bezpieczeństwa), po drugie pozwoli zaoszczędzić cenne miejsce. Spowolnienie ruchu na drodze może przynieść zrezygnowanie ze ścieżki dla rowerów, które mogą poruszać się poboczem drogi. Dzięki rezygnacji z tych elementów w budżecie miasta miasta zostanie kilka milionów dolarów.