Cięcie kosztów budowy – co zrobić, aby tanio wybudować dom?

Budowa własnego domu stanowi marzenie wielu z nas. Większa powierzchnia, lepsze możliwości aranżacyjne pomieszczeń oraz wpływ na rozkład wnętrz to kilka z wielu pozytywnych aspektów posiadania własnego domu. Jak jednak wiadomo, jest to marzenie bardzo kosztowne, dlatego w trakcie realizacji projektów wielu inwestorów staje przed problemem, jak obniżyć koszty budowy. Kilka pożytecznych rad zawiera poniższy artykuł.

Po pierwsze: projekt

Na rynku funkcjonuje ogromna ilość podmiotów świadczących usługi projektowe. Oferują one możliwości wykreowania budynku w zasadzie dowolnej formie. W przypadku chęci optymalizacji kosztów budowy warto jednak zastanowić się nad kupnem gotowego projektu. Wiele firm reklamuje swoje usługi na stronach internetowych, udostępniając przy tym nie tylko rzut pomieszczeń, ale i przykładowe aranżacje, a niekiedy także zdjęcia wybudowanych już domów. Istnieje duża szansa, że każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ gotowe projekty różnią się powierzchnią użytkową i rozkładem pomieszczeń, a przy tym są nowoczesne i funkcjonalne.

Najprostsza bryła – najlepsza bryła

Decyzja, jak będzie wyglądał dom, ma wbrew pozorom znaczenie nie tylko wizualne. Najłatwiejsze w realizacji, a więc również najtańsze, są projekty opracowane na planie kwadratu lub prostokąta, bez dużej ilości elementów ozdobnych. O kosztach decyduje także powierzchnia domu. Warto więc rozważyć czy kolejne metry kwadratowe będą konieczne, także w perspektywie późniejszych nakładów eksploatacyjnych. Niebagatelne znaczenie ma również konstrukcja dachu. Najlepsza nie zawiera wielu skosów i spadków, co pozwala na szybszą i tańszą realizację tego etapu budowy.

Podpiwniczenie a koszty

Decydując się na budowę domu z piwnicą już na starcie zwiększamy koszty inwestycji. Prace ziemną są jednym z najdroższych etapów budowy. Koszty zwiększają nakłady na izolację przed stratami ciepła oraz wilgocią. Lepiej więc wybrać projekt, w którym kotłownia lub pomieszczenie gospodarcze znajduje się na parterze budynku.

Układ pomieszczeń

Wybór rozmieszczenia poszczególnych pokoi również decyduje o tym, ile pieniędzy włożymy w budowę. Warto tak rozplanować pomieszczenia, aby kuchnia i łazienka znajdywały się w sąsiedztwie, a pomieszczenia sanitarne – nad sobą. Pozwoli to na korzystanie z tych samych pionów oraz komina wentylacyjnego, co ograniczy wydatki.

System gospodarczy czy zlecony?

W sytuacji, w której zależy nam na zminimalizowaniu kosztów, warto zdecydować się na gospodarczy system budowy domu. Charakteryzuje się on czynnym udziałem w procesie budowy oraz samodzielnym zakupem materiałów. Dodatkowo, inwestor musi sam organizować budowę, zatrudniać odpowiednich fachowców do poszczególnych jej etapów oraz wykonywać proste czynności. Koszty robocizny będą niższe, jeśli w pomoc zaangażują się znajomi lub rodzina. System gospodarczy wymaga więcej czasu niż system zlecony, gdzie jedna firma zajmuje się całością prac i wykończeniem pod klucz, ale dobrze sprawdza się, jeżeli priorytetem jest redukcja kosztów.